3 Maja Święto Konstytucji

Utworzono: 03-05-2024

Element dekoracyjny - grafika, po prawej stronie obraz Matejki „Konstytucja 3 Maja 1791 roku”, po lewej tekst 3 maja Święto Konstytucji, logo gminy Nowa Wieś Lęborska i cytat "Jana N. Zboińskiego „Niech pokolenia pokoleniom podają pamiątkę dnia tego”.

Święto Narodowe Trzeciego Maja to obok Święta Niepodległości jedno z najważniejszych świąt państwowych. W 1791 roku Sejm Wielki na Zamku Królewskim w Warszawie uchwalił pierwszą w Europie i drugą na świecie - po amerykańskiej - nowoczesną ustawę zasadniczą. Konstytucja majowa to ukoronowanie wszystkiego, co dobre i oświecone w polskiej historii i kulturze. Przekształcała państwo w monarchię konstytucyjną, wprowadzając zasadę trójpodziału władzy, a wyrazicielem suwerennej woli narodu był Sejm. Mimo że obowiązywała tylko przez rok, do dzisiaj jest jednym z fundamentów polskiej tradycji i państwowości.