transmisja obrad rady gminy

wysoki kontrast
powiększ treść
pomniejsz treść

Aktualności

« powrót

O modzie, szukaniu pracy i potrawie z ziemniaka - VI turniej Kół Gospodyń Wiejskich


Aż 6 Kół Gospodyń Wiejskich uczestniczyło w VI Gminnym i III Powiatowym Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich, który obył się w nowowiejskim GOK w sobotę 8 stycznia. Panie z Kębłowa Nowowiejskiego,  Krępy Kaszubskiej, Leśnic, Mostów, Redkowic i Tawęcina rywalizowało o miano najlepszego koła w naszej gminie i w powiecie lęborskim. Jak co roku KGW stanęły na wysokości zadania i zabawa była przednia.

Tradycyjnie zawody rozpoczęły się od konkurencji kulinarnej. Tym razem jury miało okazję posmakować potrawy z ziemniaka. Każde koło przygotowało  wyłącznie jedną potrawę z ziemniaków, a ocenie podlegały wygląd, dekoracja, smak i dobór lokalnych składników. I tak np. KGW Leśnice serwowało Tort Ziemniaczany a’ la Leśniczanki. KGW Kębłowo ziemniaka faszerowanego szpinakiem a KGW Tawęcino roladę ziemniaczaną. Aż trudno uwierzyć, że można zrobić takie kulinarne cuda z potrawy, która jest na co dzień podstawowym składnikiem obiadu.

Sołtys naszej wsi – tak brzmiała nazwa drugiej konkurencji. Koła przywiozły gotową planszę, na której zaprezentowały włodarza swojej miejscowości. Pani Mariola Wiśniewska, sołtys Mostów została ukazana niczym Statua Wolności, która „stoi na straży naszych włości”. Leśnice postawiły na „żywą” tablicę. Jury otworzyło okno na planszy, a w nim ukazała się uśmiechnięta Elwira Sobczak.

Co roku najbardziej oczekiwanym elementem turnieju jest skecz kabaretowy. W tym roku tematem było poszukiwanie pracy. Najpierw koło z Krępy Kaszubskiej przedstawiło relację między dyrektorem a jego niezbyt chętnym do pracy podwładnym. W scence przedstawionej przez Tawęcino główną rolę odegrał były mieszkaniec Zakładu Karnego. Szukał w Tawęcinie nie tylko lekkiej pracy, ale i bogatej kobiety na dalsze życie. Z kolei KGW Mosty pokazały Prezesa szukającego modelki. Okazał się oszustem, którego żona wysłała na poszukiwanie pracy. Turniejowe debiutantki z Redkowic postawiły na jednoosobową scenkę, której bohaterka w rytm piosenki Abby szukał przez telefon pracy, a szczególnie łatwej kasy. A główna postać kabaretu z Leśnic marzyła o pracy w banku. Wspólnie z koleżanką po fachu (najstarszy zawód świata) dywagowała o swoich szansach pracy w instytucji finansowej. Okazało się, że miała bogate doświadczenie w sektorze finansowym: przestępstwa gospodarcze, więzienne kontakty z ludźmi z półświatka. Przydałoby się w pracy w banku. Na poszukiwanie pracy poprzez Urząd Pracy postawiło KGW Kębłowo. Wychodziło na to, że praca była tu złem koniecznym.

Po ubiegłorocznym pokazie mody wojskowej, w tym roku była kolej na pokaz mody XXII wieku. Po strojach, jakie prezentowały modelki widać była rożne wizje świata za dwieście lat. Według KGW Tawęcino czeka nas chyba jakaś apokalipsa i powrót do dawnych czasów. Według wizji pań z Mostów będzie jeszcze ciekawiej, bo dosłownie anielsko. Redkowice i Kębłowo postawiły na suknie, w których Paniom z przyszłości przyjdzie podbijać kosmos. Strój modelki z KGW Leśnice zapowiada modę XXII wieku kolorową i lekką.

Turniejowe zmagania zwieńczył taniec kankan. Była to najbardziej żywiołowa konkurencja tego roku. Gospodynie z Krępy Kaszubskiej, z Mostów i z Kębłowa zatańczyły kankana w strojach i w stylu rodem z francuskich scen kabaretowych. Żywiołowy występ KGW Tawęcino urozmaiciła „przypadkowa” pani, która porwała do tańca burmistrza Lęborka. KGW Redkowice zaprezentowały szkołę tańca, w której mamy z córkami uczyły się kankana. Ciekawie do konkurencji podeszło KGW Leśnice. Pokazano tu kankan za pomocą teatrzyku kukiełkowego.

Po tańcach jury w składzie Piotr Hałuszczak (Przewodniczący Jury) - Prezes Wojewódzkiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Gdańsku, Barbara Ditrich – Pomorski Ośrodek Doradztwa  Rolniczego w Gdańsku i Stanisława Dawidowicz – pracownik GOK w Nowej Wsi Lęborskiej udało się na naradę a widzowie w tym czasie mieli okazje spróbować potraw przygotowanych przez KGW. Po kwadransie pan Hałuszczak ogłosił wynik – zwycięzcą VI Gminnego i III Powiatowego Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich zostało KGW Mosty. Pozostałe koła zajęły wspólnie drugie miejsce. Jak podkreślił przewodniczący jury rywalizacja w tym roku stała na bardzo wysokim i wyrównanym poziomie. Turniej zakończyło wręczenie pucharów i nagród, które ufundował Wójt Gminy Ryszard Wittke (dla wszystkich kół) i Starosta Lęborski Wiktor Tyburski (dla koła zwycięskiego).  Dziękujemy Paniom z KGW za wspaniałą zabawę i zapraszamy za rok!

Galeria:

Dane teleadresowe
Urząd Gminy
ul. Grunwaldzka 24
84-351 Nowa Wieś Lęborska
ugnwl@nwl.pl
Tel.: 59 861-24-28,
59 863-30-64
Fax : 59 861-21-64
Godziny urzędowania
poniedziałek 7:30 - 16:00
wtorek - czwartek 7:30 - 15.30
piątek 7:30 - 15:00
Rachunek bankowy
NUMERY KONT OBOWIĄZUJĄCE OD 1 STYCZNIA 2018 ROKU

Konto bankowe podstawowe:
68 1020 2791 0000 7502 0268 8646

Konto bankowe depozytowe:
51 1020 2791 0000 7702 0269 0212

Kod SWIFT banku prowadzącego konto: BPKOPLPW

Konto bankowe dot. gospodarowania odpadami komunalnymi:
87 1020 2791 0000 7702 0268 8885

Konto bankowe dot. funduszu remontowego wspólnot mieszkaniowych:
66 1020 2791 0000 7102 0269 0139
NIP / REGON
Urząd Gminy w Nowej Wsi Lęborskiej:
NIP: 841-10-05-724
REGON: 000542617

Gmina Nowa Wieś Lęborska:
NIP: 841-16-09-623
REGON: 770979766

Dzisiaj

poniedziałek, 13 lipca 2020
godzina 12:49

imieniny:
Danieli, Irwina, Małgorzaty

Telefony alarmowe

Komunikat. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. [x] ZAMKNIJ